/Metro v Lausanne

Metro v Lausanne

Během svého týdenního pobytu za hranicemi naší malé republiky, jsem se s rodinou podíval do jediného systému metra ve švýcarsku. Vítejte v olympijském městě Lausanne u ženevského jezera.

Metro, jak je již zvykem, tvoří páteřní část dopravy a má 2 linky. Třetí se zvažuje. Přijeli jsme do univerzity UNIL, neboť jsme se dozvěděli, že tam bude možnost zaparkovat (po předchozích zkušenostech jsme nechtěli riskovat). Zaparkovali jsme poblíý stanice UNIL-Sorge na lince m1. Stanice je jednokolejná a vlaky se střídají. Ve stanici jsme našli automat na mince. V Lausanne se cestuje tak, že si člověk v automatu na příslušné zastávce koupí jízdenku na nějaké zóny a od té chvíle ubíhá čas (tj. vyjedemu předštípnutá jízdenka). Automatem však mince vytrvale propadali a nakonec automat zamrznul definitivně. Nastoupili jsme tedy do auta a dojeli ke stanici Ouchy-Olympique na lince m2.

Linka m2 je plně automatická s vozy na pneumatikách a s bezpečnostními stěnami mezi nástupištěm a vlakem. Linka vznikla přestavěním původní ozubnicové dráhy, díky které se na lince vyskytuje nejprudší stoupání minimálně v Evropě, a následným prodloužením trasy. Na lince jezdí dvou vozové soupravy, vycházející z typu MP 05 jezdícího v Paříži.

 IMG_20160312_095706 VID_20160312_111110.3gp

Ve všech stanicích linky m2 jsou již naštěstí všude k dispozici moderní automaty s možností platit jak bankovkami, tak platební kartou. Nastoupili jsme a jeli. Metro jelo jako výtah. Pokaždé když dobržďoval do stanice zakončil to škubnutím. Tímto stylem jsme dojeli až do stanice Lausanne-Flon, což je velký přestupní terminál mezi linkou m1, LEBem, což je příměstský vlak, trolejbusy a autobusy. Prošli jsme se předraženou zónou kde byly předražené obchody se šperky a oblečením (s výjimkou jednoho MIGROSu, což je supermarketový řetězec) a vyjeli jsme nazpátek.

MHD je ve městě velice zajímavé, ale k žití to tam moc není. Už jen tím, že se tam zřejmě předpokládá příjem minimálně 100000 euro měsíčně. Těším se u dalších článků.

Jsem spoluautor webu. Zajíímá mě elektronika, počítače a doprava. Rád si věci vyrábím a experimentuji s nimi. Nesnáším Microsoft, Apple a USA