/Beyond the Baltic Sea – DLC pro Euro Truck Simulator 2

Beyond the Baltic Sea – DLC pro Euro Truck Simulator 2

Jestli si něčeho jako hráč i redaktor opravdu cením, tak je to podpora tohoto simulátoru od pražských SCS Software, kteří i po 7 letech od vydání přidávají v pravidelných intervalech nový a nový obsah a dokonce bezplatně aktualizují i ten starý. Zatím posledním přírůstkem je DLC Beyond the Baltic Sea, které nás zavedlo k Baltskému moři. A už takhle na úvod musím o tomto DLC říct, že je to opravdu jízda. Ve hře totiž přibylo hned 5 nových oblastí, Litva, Lotyšsko, Estonsko, jižní Finsko a nejzápadnější cíp Ruska, okolí Petrohradu s kalinigradskou oblastí.

Ježdění po této části mapy Vás bude opravdu bavit, protože prostředí se diametrálně liší od čehokoliv jiného, co ve hře dosud bylo. Stylem se to blíží DLC Oregon, do bratrského simulátoru ATS. Dálnice zde totiž opravdu není pravidlem, a většinu doby strávíte jízdou po okreskách, a táhnutím se všelijakými obcemi na trase, které působí vcelku věrně, a nejedná se jen o pár domů kolem silnice. Na designu mapy je silně znát změna prostředí, když přejíždíte státní hranice. Platí to však hlavně mezi Ruskem a Finskem. Mezi jinými státy, obsaženými v tomto DLC již takový rozdíl není, což je ovšem pochopitelné vzhledem ke společnému kusu historie těchto území.

Když se ale dostanete do měst, budete velmi překvapeni. Města zde totiž nejsou jen shluk generických budov, který se sice dařilo v posledních DLC více či méně zpestřit, hlavně všelijakými ulicemi, městskými třídami, ale zajímavá místa, kdy má každé svou jedinečnou, nezaměnitelnou tvář. Kromě klasických standartních domů jsou v nich i všelijaké pamětihodnosti, či obecně architektonicky zajímavá místa, která nyní nesledujete pouze z dálky skrze okénko vašeho tahače, ale mnohá místa si můžete i na poměry této hry detailně prohlédnout. Tuto změnu lze postřehnout již při příjezdu do města, kdy například Tallin má u silnice ztvárněné městské logo. Dokonce lze občas narazit i na jakási náměstíčka, které podtrhují fakt, že to čím právě jedete, je živoucí město. Pouze by možná chtělo přidat více chodců a obecně obyvatel, které můžete za jízdy potkávat.

Petrohrad, který je největším městem přídavku, opravdu působí jako pětimilionová metropole, jejiž prostředí se v různých částech liší. Samozřejmostí jsou v celém přídavku paneláky, které v duchu zemí, kterými projíždíte, naleznete opravdu na každém rohu. V těchto městech můžete navíc potkat také tramvaje z ČKD Smíchov. Konkrétně jsem si všiml detailně zpracovné T3 a T6.

Vzhledem k tomu, že se v přídavku nachází státy, které nejsou součástí schengenského prostoru, jsou vcelku samozřejmostí hraniční přechody. Ty jsou zajímavým zpestřením, ovšem po čase vám ježdění přes ně, začne lézt na nervy. V jedné části mapy se totiž dá kontrola absolvovat hned čtyřikrát za sebou i kdy projíždíte pouze cípem státu. Každá kontrola vás zdrží přibližně na minutu nic nedělání. Přechody navíc jsou jako by jeden druhému z oka vypadly, což je na jednu stranu škoda, ale na druhou je to velmi realistický prvek, který naštěstí není rozšířen například o nucené odstavení kamiónu, a delší kontrolou nákladu. Příjemnou novinkou jsou také nové křižovatky a assety jako celek.

Funkčních novinek je tu kromě celníků vícero. Například radar s displejem, znamý i u nás, kdy se na vás rozsvítí vaše rychlost, případně nápis “ZPOMAL”. Další novinka jsou vylepšené semafory, které mohou nyní být také vypnuté, tedy žlutě blikat.

Bohužel mi přijde, že začíná být pro budoucí rozvoj limitující měřítko mapy, kdy prostě nelze postavit například velké koncentrace dálnic, či zaustit množství měst. To je znát hlavně v okolí Helsinek, kdy dálnice, o které by podle křižovatky očekával, že bude pokračovat do města skončí, a vy musíte chtě nechtě celé město objet, abyste se do onoho centra dostali.


5

Shrnutí

DLC Beyond the Baltic Sea kvalitou výrazně předčí například alternativní mapu ProMods, kterou alespoň já považuji za důkaz toho, čeho všeho lze v tomto simulátoru dosáhnout, když se chce. Ovšem tuto oblast má velmi zanedbanou a nedotaženou. A že to u tohoto modu zvykem opravdu nebývalo. Celkově se mi tak rozšíření velmi líbí a mohu ho vřele doporučit ke koupi. SCS s každou další mapou zraje a jsem zvědav, s čím přijdou příště.


 

Za poskytnutí kopie děkujeme společnosti Comgad. DLC bylo recenzováno na PC Windows a Linux (Manjaro KDE).

Jsem spoluautor webu. Zajíímá mě elektronika, počítače a doprava. Rád si věci vyrábím a experimentuji s nimi. Nesnáším Microsoft, Apple a USA