/Tronxy X1 aneb levná 3D tiskárna z číny

Tronxy X1 aneb levná 3D tiskárna z číny

Jsem poměrně velkým nadšencem do 3D tisku, který se v posledních letech stává čím dál běžnějším. Proto jsem již nějakou tu dobu přemýšlel o koupi 3D tiskárny. Bohužel rozpočet nebyl zrovna příznivý a tak jsem to odkládal stále dál a dál. Nicméně nedávno se mi podařilo na Gearbestu narazit na poměrně zajímavé a hlavně levné 3D tiskárny. Tak jsem zkrátka neodolal a jednu si pořídil. No a právě dnes se na jednu takovou velice levnou tiskárnu podíváme a zrecenzujeme si ji. 

Celá tiskárna mě vyšla celkem i s dopravou na 130 dolarů, což v přepočtu na naši měnu vyjde na zhruba 3000 Kč. To je krásná cena za něco, z čeho možná i polezou použitelné modely. Balíček přišel přes dopravní společnost UPS a doma jsem ho měl za 3 dny od objednání (zásilka šla z Německa). Takže z mé strany naprostá spokojenost. Celá tiskárna, respektivě díly na tiskárnu, byly hezky zabalené v kartonové krabici vypolstrované pěnou, a tak prakticky nemohlo dojít během přepravy k jakémukoliv poškození. Co mě velice příjemně překvapilo je přibalené nářadí k montáži tiskárny. Ne že bych ho osobně potřeboval, ale rozhodně se jedná o velké plus a spoustě lidem to usnadní život. Přibaleny také byly necelé 2 metry filamentu. Ten ale bohužel nebyl příliš použitelný, jelikož hned při doteku se rozpadal na centimetrové kousíčky.

Další přibalenou a potřebnou věcí byla 8GB microSD karta i s USB adaptérem. Na papírovou dokumentaci či návod k sestavení v balení jsem nenarazil. To ve mne z počátku vyvolalo nepříjemné obavy, nicméně nakonec jsem zjistil, že potřebný návod je společně se softwarem (slicerem) uložen na microSD kartě. Byl tedy čas jít tiskárnu sestavit. Při montáži jsem se nesetkal s příliš velkými problémy. Dohromady mi stavba zabrala přibližně 3 hodiny, což pro někoho může být hodně, ale z vlastní zkušenosti vím, že sestavování například tiskárny Průša zabere mnohem více času. Kdyby se mi ale nyní dostala do rukou ještě jedna totožná tiskárna, tak věřím že s časem půjdu rapidně dolů.

Po sestavení přišel čas tiskárnu poprvé spustit. Bohužel jsem ale neměl filament, jelikož ten přibalený byl rozlámaný, jak už jsem zmiňoval výše. Musel jsem tedy s prvním testem pár dní počkat. Po koupi nového filamentu jsem mohl jít na věc. No nebudu vám lhát, první výtisk nebyl nic moc. Rozměry sice docela i seděly, ale stringing (roztahaný filament při přejezdech) byl příšerný. Bohužel jsem v té době nepořídil fotku (no možná ano, ale někam se záhadně vypařila), tak vám sem alespoň přidám ilustrační foto, ať víte o čem mluvím. Stringing se dá vyřešit za pomocí správného nastavení retrakce (zasouvání filamentu zpět do trysky při přejezdech), jenže hodnoty se liší tískárna od tiskárny a tak ani na internetu nenajdete vhodné nastavení přímo pro vaší tiskárnu, a už vůbec ne pokud se jedná o méně známou značku jako v tomto případě. Takže s tímto nastavením bylo opravdu hodně práce, nicméně nakonec se zadařilo. Ještě bych asi mohl zmínit, že na přípravu modelů pro tisk využívám program Simplify3D. Na microSD kartě byl sice přibalený i program Repetier-host, nicméně Simplify3D mi vyhovuje mnohem více. Retrakce byla tedy prozatím vyřešena.

Moje nastavení retrakce

Nyní ale nastal problém s pevností os, zejména s osou X a s tiskovou podložkou. Ve většině tiskáren je posuv řešen za pomocí vodících tyčí, zde ale výrobce použil hliníkové profily, ložiska a kolečka, což je sice okej, nicméně není to příliš pevné. Kolečka byla přidělána jen za pomocí dlouhých šroubů a plastových trubiček bez jakékoli rozpěry, tudíž dochází k obrovskému vychylování. Naštěstí mám přístup i k jiným 3D tiskárnám, a tak nebyl příliš velký problém vytisknout si potřebné rozpěry. Dále jsem si musel vytisknout ještě držák trapézové tyče, která slouží k pojezdu osy Z, jelikož ta v podstatě držela jen na pružné spojce motoru, ale k rámu tiskárny už přidělána nijak nebyla. Všechny úpravy můžete vidět níže na obrázcích.

Konstrukci jsem tedy měl nějak tak vyřešenou, zpevněnou, no a kupodivu výtisky byly už i docela pěkné a použitelné. Stále ale docházelo k vytékání filamentu i v momentech, kdy se to dít nemělo. Tento problém jsem vyřešil přidáním chladiče trysky, který jsem si taktéž vymodeloval a vytiskl. Velkým pozitivem je fakt, že tiskárna je na tyto modifikace připravena a tak v podstatě není zapotřebí jakkoli zasahovat přímo do konstrukce nebo elektroniky. Prostě si jen vytisknete, nebo jinak vyrobíte, potřebné díly a ty jen jednoduše přišroubujete do již připravených děr. Dokonce i použitá základní deska (Melzi 2.0) má konektor pro připojení přídavného větráčku s kterým tiskárna umí plně komunikovat. Na desce jsem dokonce objevil i konektory pro připojení vyhřívané podložky, nicméně pro její fungování je už zapotřebí přehrát celý firmware tiskárny, jinak ji tiskárna nenajde. Tento upgrade mám samozřejmě do budoucna ještě v plánu, nicméně prozatím jsem se k němu nedostal. Pokud ale také uvažujete o přidání vyhřívané podložky, budete muset vyměnit i napájecí zdroj tiskárny, protože základní má pouze 12V/5A, což pro chod vyhřívané desky nestačí. Mimo jiné se dost přehřívá a tak pro začátek nepočítejte s příliš dlouhými tisky. Já to vyřešil koupí mnohem výkonnějšího zdroje s aktivním chlazením.

V této podobě už tiskárna podávala celkem slušné výkony. Časem se ale začaly objevovat ve výtiscích mezery, viz foto. Z počátku jsem to dával za vinu levnému filamentu, který byl již přemotávnán na jinou cívku. Nicméně problém setrvával i s kvalitním filamentem od firmy Fillamentum, mimochodem ten velice doporučuji. Po dlouhých večerech testování, všelijakého nastavování a tápaní jsem došel k závěru, že chyba bude v extruderu. Ten základní byl totiž poměrně velice jednoduše provedený a často v něm docházelo k přeskakování filamentu. Musel jsem tak sáhnout znovu do peněženky a objednat už nějaký trošku více kvalitní. Nakonec vyhrál hliníkový extruder Bulldog, se kterým problémy úplně vymizely a nyní je tisk přesně takový, jaký jsem si představoval.

Je tedy vidět, že za 3000 kč dostanete vlastně jakousi stavebnici 3D tiskárny, která sice tiskne, ale o žádném zázraku hovořit nemůžeme. Pokud jste ale ochotni si s tím trošku vyhrát a občas i zainvestovat do lepších dílů, budete spokojeni. Konečné modely po všech upravách už vypadají k světu a mnohdy se rovnají výtiskům z mnohem dražších tiskáren. Pokud nebudu počítat cenu vytisknutých částí, tak všechna zmíněná vylepšení vyjdou zhruba na 1000 kč, což je dle mého naprosto zanedbatelná částka. Nutno ale dodat, že silnější napájecí zdroj není pro začátek úplnou nutností a tak se mužeme bavit o ceně klidně okolo 400-500 kč.

Pár technických informací

Tisková plocha 150 x 150 x 150mm
Průměr trysky 0,4mm (dá se vyměnit)
Průměr filamentu 1,75mm
Hmotnost tiskárny 3,5kg
Materiál Hliník, plast
Podpora
microSD karta
USB-B
Rychlost tisku 20~150mm/s
Teplota trysky 170~275°C
LCD display Ano
Základní deska Melzi 2.0 V5
Napájení 12V min. 5A

Někomu by možná mohlo vadit to, že ovládací panel není pevně přidělán k rámu tiskárny, ale je v samostatné “bedýnce”, z které pak vedou kabely k jednotlivým motorům a hotendu. Osobně mi ale toto řešení příliš nevadilo, jelikož díky tomu mohu mít tiskárnu umístěnou například někde v rohu stolu a ovládací panel klidně o pár centimetrů jinde, či dokonce třeba pod stolem. Jedinou věcí, která je poměrně otravná, je umístění slotu na paměťové karty. Očekával bych totiž, že se bude nacházet někde na přední, dobře přístupné, straně ovladače. Bohužel tomu tak není, a pro vložení karty musíte slot nahmatávat ze zadní strany ovládacího panelu. S orientací v menu jsem z počátku nebyl příliš spokojený, ale nakonec jsem si zvykl a nyní mi již dokonce velmi vyhovuje. Orientace je totiž prováděna za pomocí 5 tlačítek do kříže, kde prostředním tlačítkem otevíráte menu, pravým provádíte potvrzení operací a zbylými se pohybujete v menu. Uznávám, že se to muže zdát z počátku lehce chaotické, ale po pár minutách zjistíte, že to i poměrně dobře funguje, a tak absence kolečka, jako je tomu u spousty jiných tiskáren, nebude tak hrozná.

Na závěr bych zde rád zmínil jednotlivá pozitiva a negativa tiskárny. Už teď ale mohu prozradit, že jsem s Tronxy X1 spokojený a určitě se jedná o to nejlepší, co v této cenové kategorii můžete mít.

Pozitiva Negativa
Cena Slabý napájecí zdroj
Lehká konstrukce Extruder
Kvalita tisku (po upgradech) Řešení pojezdů os
Open-source Absence vyhřívané podložky
Možnost nadále vylepšovat
Kompaktní rozměry

Ukázka vytisknutých modelů po všech upgradech

Odkaz na zakoupení tiskárny na Gearbestu: Tronxy X1

Jsem redaktorem a na tomto webu mám na starost marketing. Momentálně studuji Mechatroniku. Zajímám se o auta, motorky a vše co se týče motorsportu Mimo jiné rád fotografuji a zabývám se videotvorbou.