/Dirt 4 | Recenze

Dirt 4 | Recenze

V poslední době tu máme jednu závodní hru za druhou, což jistě ocení všichni nadšenci dychtící po pořádném simulátoru. Na druhou stranu vy ostatní budete muset prominout. Dnes se totiž podíváme na zoubek novému Dirt 4 od Codemasters.

Trocha té historie:

Série závodních rally her od Codemasters je tady už s námi hezkou řádku let. První díl, pod názvem Colin McRae Rally, vyšel již v roce 1998 tedy již před téměř 20 lety. Od té doby vyšlo přes 10 pokračování. V roce 2007 vyšel první díl sequelu DiRT, který vyšel pouhý den před tragickou smrtí Colina McRae. V roce 2010 studio přestalo používat v titulu  jeho jméno, a tak v následujícím roce vyšel, DiRT 3. Následoval neslavný díl s podtitulem Showdown, kde zkusilo studio malý experiment, postavit celou hru na destrukci a šilených závodech. Málem to byl ale konec celého studia. Po několika letech se ale odhodlali zkusit to znovu vydáním předem neoznámeného dílu v early accessu na Steam. Hra nabízela jen čistokrevné rally a sklidila obrovský úspěch. Obsahovala výborný jízdní model, grafiku, ozvučení a já si ji prostě musel zamilovat. Uběhli celé dva roky a Codemasters přichází s novým pokračováním pod názvem DiRT 4, který chce opět nabídnou i něco víc než jen klasické rally, nicméně méně násilným způsobem než tomu bylo v DiRT 3.

Vývojáři letos mysleli jak na příležitostné hráče tak i na profíky…

Při prvním spuštění hry budete vyzváni k výběru mezi dvěma stupněmi realističnosti, Gamer a Simulace. Právě simulace má nejblíže k Dirt Rally a je určena pro více zkušené hráče. Je zde opravdu zapotřebí naslouchat navigátorovi a věnovat velkou pozornost trati před vámi. Na druhou stranu pokud zvolíte možnost Gamer, bude to pro vás procházka růžovým sadem. Ovládání se chová naprosto arkádově a vyletět z cesty je skoro nemožné díky brzdovým asistentům, kontroly trakce a spousty dalšího. Rozhodně ale dokážu ocenit to, že vývojáři tímto krokem mysleli jak na příležitostné hráče tak i na profíky. Nechci tím ale zároveň říct, že by v módu Gamer nebylo zábavné jezdit. Ono hnát se obrovskou rychlostí zasněženou krajinou, projíždět zatáčky driftem nebo skákat přes horizonty bez velkého rizika je zábava. Rozhodně to ale není nic pro hráče, kteří si chtějí vychutnat celou krásu a výzvu, kterou rally nabízí.

Aut ve hře není sice nějak požehnaně, nicméně každé se chová naprosto jinak a stejně jako v reálném životě je každé v nečem jedinečné. Ne každé auto tak sedne každému a je zapotřebí vždy danému vozidlu nejprve porozumět a sžít se s ním. Kariéra je nyní rozdělena do několika odlišných šampionátů, ve kterých získáváte peníze abyste si mohli zakoupit vaše vysněná auta různých tříd. Můžete vybírat ze 4 základních disciplín, mezi které patří moderní nebo historická auta, brutální a rallycrossové speciály, neohrabané buginy, či trucky v Land Rush závodech. Právě onen zmíněný Land Rush je opravdový nářez. Sice nenabídne tak mnoho tratí a vozidel, ale zasednout za volant 4×4 bezcitných offroad bugin nebo trucků a prohánět se bahnem či pískem s celkově 8 závodníky má něco do sebe.

Pokud se vám trať nezamlouvá, není nic lehčího než si vygenerovat novou…

Všechny tyto 4 disciplíny jsou přítomny i mimo kariéru v podobě vlastních závodů. Právě zde DiRT 4 exceluje a přichází s inovativním řešením. Nejprve si vyberete jednu z pěti dostupných zemí, zvolíte si délku a obtížnost tratě a hra vám ji, za pomocí jediného tlačítka, vygeneruje. Pokud se vám daná trať nezamlouvá, není nic lehčího než si vygenerovat novou. Poté ještě můžete nastavit počasí, denní čas a vybrat si auto se kterým budete závodit a může se jít na věc. Tato možnost je ale přítomna pouze u klasického a historického rally. Při výběru Rallycrossu a Land Rush jste odkázáni na již hotové okruhy kterých není příliš mnoho.

Mimo již výše zmiňovaných disciplín hra nabízí ještě Multiplayer, Joyride a Dirt Academy. Multiplayer asi nemusím ani představovat, jedná se o klasické závodění s protivníky z celého světa. Nicméně Joyride je už trochu něco zajímavějšího. Hra vás postaví na jakési otevřené prostranství, které na první pohled připomíná zkušební dráhu z Top Gearu. Buď si zde můžete volně jezdit libovolným autem a zdokonalovat tak své řidičské schopnosti nebo plnit všemožné úkoly například v podobě driftování nebo time attacku jako tomu bylo ve starém Dirt 3. Nakonec tu máme ještě Dirt Academy, kde jak už sám název napovídá, se budeme učit řídit. Hra vás zde v průběhu několika tutoriálů naučí ovládání vozidla na trati od úplných základů až po pokročilé prvky.

Auta vypadají naprosto skvostně a hlavně realisticky…

Tím se pomalu dostáváme k tomu, jak vlastně hra vypadá ze strany grafiky a zvuků. Mohu se přiznat, že zde mé srdce opravdu jásá. Auta vypadají skvostně a velmi realisticky, čímž mám namysli různé škrábance, nečistoty přichytávající se na karoserii, odpadávající části při nárazu a tak dále. Celou dobu jsem jezdil z pohledu řidiče a musím říct, že interiér vypadá opravdu skvěle a nesmírně jsme si tak jízdu užíval i když při jízdě mlhou nebo deštěm jsem měl co dělat, abych vůbec něco viděl. To však k rally patří a tak si není na co stěžovat. Podobně skvostně vypadají i sluneční paprsky prosvicující mezi větvemi stromů nebo samotný západ slunce za horizontem. Jediné co se mi moc nelíbilo byl v pár případech odlétávající prach za autem. Zdá se mi, že například v Dirt Rally byl tento efekt proveden mnohem lépe. Na zvuk si ale stěžovat určitě nemohu. Vozy jsou ozvučeny naprosto perfektně což podtrhují i všelijaké zvuky v podobě chrčení a vrčení pokud máte auto rozbité a vše tak dodává ten správný a realistický požitek ze hry.

Konečný verdikt:

Dirt 4 je opravdu povedenou hrou která zachovává obtížnost předchozího dílu, avšak otevírá svou náruč i příležitostným hráčům. Nabídne hodiny a hodiny skvělé zábavy, díky možnosti generování vlastních tratí a hromadě herních režimů, které nenechávají stranou ani milovníky driftování a všemožných výzev jako tomu bylo u DiRT 3. K tomu všemu nesmí chybět ani perfektní ozvučení a povedený soundtrack. Rozhodně se tak jedná o zatím nejlepší rally hru na trhu a my tak můžeme vývojářům z Codemasters jen poděkovat.

Hru k zrecenzování poskytl český distributor Playman. Hra byla recenzována na platformě PC.

Dirt 4

1375 Kč
8.9

Grafika

8.5/10

Zvuk

9.5/10

Hratelnost

9.0/10

Technické zpracování

8.5/10

Pro

  • Obtížnost
  • Herní módy
  • Generování vlastních tras
  • Realistické ovládání

Jsem redaktorem a na tomto webu mám na starost marketing. Momentálně studuji Mechatroniku. Zajímám se o auta, motorky a vše co se týče motorsportu Mimo jiné rád fotografuji a zabývám se videotvorbou.