/Historie strojírenských společností VII. Bombardier

Historie strojírenských společností VII. Bombardier

Bombardier Inc. je kanadský průmyslový koncern zabývající se výrobou letadel, kolejových vozidel, sněžných a vodních skútrů.

Roku 1922 vyrobí 15-ti letý Kanaďan  Joseph-Armand Bombardier svou první sněžnou rolbu, aby pomohl lidem cestovat po zasněžených cestách Quebecu. V roce 1937 jde jeho B7 sněžná rolba pro 7 osob do prodeje.

Bombardier B7

O pět let později zakládá Joseph-Armand Bombardier firmu  L’Auto-Neige Bombardier Limitée na výrobu sněžných roleb. Prvním produktem této firmy je B12, sněžná rolba pro 12 osob. Tento vůz se vyrábí v mnoha verzích např. poštovní, školní či nákladní.

Roku 1959 stojí Joseph-Armand Bombardier u zrodu Ski-Doo (sněžný skútr).

 

Ski-Doo
Ski-Doo

Roku 1964 Joseph-Armand Bombardier umírá a zanechává po sobě fenomenálně prosperující firmu. Jeho nástupcem se stává Laurent Beaudoin. Pod Beaudoinovým vedením zažívá firma také vzestup a vstup do nových odvětví.

Přelomový je rok 1970 kdy společnost kupuje rakouskou firmu Lohnerwerke, zabývající se výrobou tramvají, motorů ROTEX a motorek. To umožní roku 1974 splnit zakázku na dodávku 423 vozů pro Montrealskou podzemní dráhu. O dva roky později kupuje Bombardier většinový podíl ve firmě MLW Worthington Ltd., což je kanadský výrobce lokomotiv a dieselových motorů.

V roce 1982 získává Bombardier kontrakt v hodnotě 1 miliardy amerických dolarů na dodávku 825 vozů podzemní dráhy pro New York.  V průběhu roku 1986 expanduje Bombardier na evropský trh nákupem 45% podílu v Belgické společnosti  BN Constructions Ferroviaires et Métalliques S.A. V témže roce také Bombardier rozšiřuje pole působení i o letecký průmysl a to koupí kanadského výrobce letadel Canadair.

V roce 1989 Bombardier kupuje  společnost ANF-Industrie, druhého největšího výrobce vlaků ve Francii a firmu Short Brothers plc, irského výrobce letadel.

Roku 1990 kupuje Bombardier britského výrobce lokomotiv Procor Engineerin Limited a amerického výrobce letadel Learjet Corporation. O dva roky později kupuje Bombardier de Havilland, divizi Boeingu. Během 90. let dále kupuje Bombardier Waggonfabrik Talbot GmbH & Co a Deutsche Waggonbau AG (DWA). Dvě německé firmy (operující i u nás), které znamenají ovládnutí trhu s vlakovou dopravou v Evropě.

Montáž vozů v Bautzenu

 

Přelom tisíciletí přináší celosvětové ovládnutí trhu s vlakovou dopravou a to koupí Adtranz, železniční divize  DaimlerChrysler AG.

Nové tisíciletí se nese ve znamení ovládnutí dalších klíčových segmentů odvětví a restrukturalizaci výroby.

 

 

 

 

Odvětví Letecký, vojenský, železniční průmysl
Založeno Valcourt, Quebec, Kanada 1942
Zakladatel Joseph-Armand Bombardier
Sídlo Montreal, Quebec, Kanada
Působnost Celosvětová
Klíčoví lidé
Pierre Beaudoin
Alain Bellemare
Laurent Troger
Produkty Letadla, vlaky, tramvaje
Obrat Decrease USD$16.34 billion (2016)
Výdaje Negative increase USD$-981 million (2016)
Všechny výdaje Decrease USD$22.83 billion (2016)
Počet zaměstnanců 66,000 (2017)
Web www.bombardier.com

Zdroj: www.bombardier.com

http://ir.bombardier.com

 

 

 

 

 

 

 

 

Zajímám se o bezpečnost, historii, auta, techniku, PC hry, zbraně....