/Historie strojírenských společností V. Komatsu

Historie strojírenských společností V. Komatsu

Komatsu Ltd. je japonský mezinárodní gigant zabývající se vývojem a výrobou stavebních, těžebních a vojenských strojů.

Tato společnost byla založena roku 1917 firmou Takeuchi mining industries, jako sesterská společnost pro výrobu těžebních strojů. Roku 1921 se Komatsu oddělila od Takeuchi a roku 1924 představila svůj první 450-ti tunový lis.

V roce 1931 byl představen první zemědělský traktor. Od začátku 30. let až do konce 2. světové války se společnost Komatsu zabývala převážně válečnou produkcí. Ač mezi její výrobky patřily primárně dělostřelecké tahače, tanky a samohybná děla, objevuje se zde i pár zajímavých civilních strojů. Například roku 1941 je zahájema výroba velkých hydraulických lisů a roku 1943 je představen Komatsu Model 1, první japonský buldozer.

Dalším mezníkem je až rok 1949, kdy je zahájena vlastní výroba dieslových motorů. Samotná 50. léta se nesou ve znamení raketového nárůstu odbytu, díky poválečné rekonstrukci a přeměny Japonska.

V roce 1964 se prezidentem společnosti stává Rioichi Kawai, který začíná prosazovat export produktů a začíná tak boj se špatnou pověstí japonských výrobků ve světě. Roku 1967 vstupuje společnost na Americký trh, čímž útočí na Caterpillar, největšího producenta strojů na světě a to na jeho domovské půdě. Činí tak i sloganem “Maru-C” což znamená “obkročit Caterpillar”. Původ tohoto sloganu je z japonské deskové hry Go, kde tento tah “obkročení nepřítele” má za následek obsazení jeho území.

Komatsu WA600

Mezinárodní expanze byla hlavním cílem v průběhu 70. let. Po vstupu na US trh následoval Singapore, Mexiko, Brazílie a Austrálie. V 80. letech byla uzavřena spolupráce s International Harvester, výsledkem byla řada traktorů KIMCO. Během 80. let dále byla založeny Indonéská a Německá divize.

Roku 1993 uzavírá Komatsu partnerství s firmou Cummins. Komatsu Cummins Corporation (KCEC) produkuje dieslové motory v Japonsku a Cummins Komatsu Corporation (CKEC) v USA. Zbytek 90. let se společnost zaměřuje na expanzi v Asii.

Komatsu D575

V novém tisíciletí se rozvíjí spolupráce s německou společností The linde Group, dále byla představena nová produktová řada GALEO. V současné době je společnost druhý (1. je CAT) největší výrobce stavebních, těžebních, vojenských a jiných strojů na světě. Komatsu D575 je největší buldozer světa.

Původní název
株式会社小松製作所
Odvětví Těžký průmysl, těžební průmysl, vojenské technologie
Založeno  13. březen 1921
Sídlo Tokyo, Japonsko
Hlavní osoby
  • Tetsuji Ohashi
  • Kunio Noji
Produkty
  • Stavební stroje
  • Těžební stroje
  • Průmyslové stroje
  • Armádní vozidla
Obrat Decrease US$17.8 miliard (FY2015)
Zisk bez daní Decrease US$2.0 milard (FY2015)
Zisk Decrease US$1.3 miliard (FY2015)
Počet zaměstnanců 47,017 
Web http://www.komatsu.com

Zdroje:

  • www.komatsu.com
  • www.komatsu.eu/en

Zajímám se o bezpečnost, historii, auta, techniku, PC hry, zbraně....