/Sdílení souborů – 1) Protokoly a Windows

Sdílení souborů – 1) Protokoly a Windows

Hodně lidí má dnes doma typicky víc než jeden počítač. Mezi ně zahrnuji i mobily a tablety. A čas od času potřebujete přesunout nějaký ten soubor z jednoho počítače do druhého, ale kvůli nepohodlí flash disku to pořád odkládáte. Existuje mnohem pohodlnější a důmyslnější způsob.

V každém současném operačním systému existuje možnost sdílení po síti. Takovým standardem, který podporuje většina zařízení se stala SAMBA s jejím protokolem SMB. Protokol původně vznikl v Microsoftu jako File sharing služba pro Windows.

Jeden z nejspolehlivějších protokolů je NFS. Vznikl původně pro platformu Linux, ovšem po nainstalování funkce jej v omezené míře podporují i Windows.

Další protokol je DLNA/UpNp. Služba nefunguje jako klasický File sharing, ale streamuje obraz do druhého zařízení. Podporuje tedy jen multimédia a před příchodem Miracastu se používala pro přenos obrazovky mobilního zařízení na televizi. Protokol přenáší jak multimedium, tak informace o něm. Pokud si tedy správně nastavíte server, můžete si rychle zjistit například, kdy byl film natočen, nebo kdo hrál hlavní roli. Informace většinou pochází z Imdb (International movie database), ovšem lze nastavit i nějakou jinou, kupříkladu tuzemskou Čsfd.

Velmi rozšířené bylo FTP. V praxi se však dnes využívá jen při psaní webu, a to kvůli velmi nízké rychlosti přenosu.

Ve Windows 7 můžete sdílení nastavit tak, že otevřete jakoukoli složku a v levém sloupku se zkratkami vyberte “Síť” . Následně se vám načte seznam dostupných zařízení. Vyberte zařízení ze kterého chcete přenášet data. Přihlásíte se pod stejným jménem a heslem jako na počítači z kterého data přenášíte, a zobrazí se vám složka Users. Vlezte do ní, vyberte uživatelský účet do kterého jste se před chvilkou přihlásili, a máte přístup do Obrázků, Videa a hudby. Data pak již zkopírujete přetažením myší (tzv. Drag And drop).

Ke sdílení můžete nastavit libovolnou složku. Stačí u vybrané složky kliknout pravým tlačítkem myši a vybrat “Vlastnosti”. V nově otevřeném dialogovém okně klikněte na záložku sdílení a průvodce vás již provede. Stačí číst všechny nápisy a znát alespoň angličtinu na úrovni 7. třídy ZŠ.

Článek je věnován počítačovým analphabetům, kteří se chtějí naučit něco nového a nebaví je přenášet data dnes již pomalu zastarávajícímy flash disky.

Jsem spoluautor webu. Zajíímá mě elektronika, počítače a doprava. Rád si věci vyrábím a experimentuji s nimi. Nesnáším Microsoft, Apple a USA