/Linux v kostce: 2) Základní programy

Linux v kostce: 2) Základní programy

Dnes si povíme něco o programech pod Linuxem a alternativách aplikací pro Windows.

Pod jakoukoli distribucí se aplikace neinstalují, ale rozbalují. Můžete si buď stáhnout zdrojový kód aplikace, nebo hotový balíček. S balíčky máte na výběr z několika možností. Buď z oficiálních či alternativních repozitářů, což jsou zdroje software, anebo si stáhnete hotový balíček ze stránek autora aplikace. Nejspolehlivější, nejjednodušší a nejbezpečnější je stahovat z oficiálních repozitářů. Aplikace jsou kontrolovány proti virům a automaticky si s sebou stáhnou veškeré věci, které potřebují k chodu. Nestane se vám tak, že budete pro spuštění programu nainstalovat ještě třeba .NET Framework.

Pokud si stáhnete zdrojový kód, obvykle zabalený do archivu *.tar.gz, musíte si ho zkompilovat. To uděláte typicky příkazem “make -jméno_souboru-“. Informace jsou připsány zpravidla v souboru INSTALL.

Existuje několik balíčkovacích systémů. Nejpoužívanější je apt-get. Příkazem “sudo apt-get install -jméno_balíčku-” nainstalujete vybraný program. Z uživatelského hlediska si stačí zapamatovat několik základních příkazů. Pokud je zapomenete, stačí si je v Googlu najít. Výhoda Linuxu spočívá právě v široké a ochotné komunitě.

Základní programy, typu Firefox, emailový klient nebo kancelářský balík jsou povětšinou v distribuci předinstalovány.

Z webových prohlížečů najdete v Linuxové verzi všechny hlavní (s výjimkou i na Windows nepoužitelného IE a Edge). Kancelářských balíků je na výběr několik. Buď webový Google Disk, LibreOffice nebo Apache OpenOffice.

Jako emailový klient, pokud nějaký používáte, bývá předinstalovaný Mozilla Thunderbird. Pokud chcete Outlook, existuje jeho slušná webová varianta.

Největší herní platformou je Steam, který tlačí Linux dlouhodobě. Je tedy k dispozici klient a v něm i celkem slušné množství her, včetně mnohých AAA titulů.

Jako dvou panelový správce souborů, doporučuji použít terminálový Midnight Commander. Lze ho také ovládat myší. Kdo je však zvyklí na Total Commander, a ovládal ho klávesnicí, nevšimne si, že používá terminálový program.

V příštím díle se podíváme na Terminál a jeho základy. Je to jednodušší, než se zdá.

Jsem spoluautor webu. Zajíímá mě elektronika, počítače a doprava. Rád si věci vyrábím a experimentuji s nimi. Nesnáším Microsoft, Apple a USA